Question
Due to a 20% hike in the price of cooking oil, how much
should consumption be decreased to keep the total cost the same?Round your answer to the nearest integer.Solution
ATQ,
Initial price = Rs. 100m, consumption = n
Initial expenditure = 100mn
New price = 120m
New consumption = 100mn ÷ 120m = 100n ÷ 120
Decrease = n - (100n ÷ 120) = 20n ÷ 120
Required percent = (20n ÷ 120) ÷ n × 100 = 2000 ÷ 120 ≈ 17%
Purchasing Power Parity (PPP) theory suggests that exchange rates will adjust to offset differences in:
According to the Quantity Theory of Money (QTM), what is the effect of a change in the velocity of money on the price level in the long run?
If Mean is 39, Median is 40, what is the value of Mode?
What does the Weak Axiom of Revealed Preference (WARP) state?
If the government imposes a binding price floor in a competitive market, what will be the immediate effect on the market price and the quantity traded?
What is the reserve deposit ratio (rdr)?
What is the current Policy Repo Rate and the Reverse Repo Rate (or Standing Deposit Facility SDF Rate) in India as per the latest RBI Monetary Policy Co...
The 'Jaipur Gold Price' is a benchmark related to which market?
With reference to Pradhan Mantri Kaushal Vikas Yojana, consider the following statements:
- It is the flagship scheme of ...
The Harrod-Domar Growth Model emphasizes the importance of saving and capital accumulation for economic growth. The model concludes that the rate of out...