Question
A shopkeeper marks an item at ₹800 and offers a 20%
discount. He still makes a profit of 25%. What is the cost price of the item?Solution
Selling price after a 20% discount = 800 × (1 - 20/100) = ₹800 × 0.8 = ₹640. Cost price = Selling price / (1 + Profit%) = ₹640 / 1.25 = ₹512. Correct option: b
The cost price of one apple is Rs. 14. If the selling price of an mango is 25% higher than the cost price of a dozen apples and t...
The area of four walls of a room is 140 cm2. If the length and breadth of the room were equal and the height of the room is 7 cm, then what i...
Two pipes, A and B, can independently fill the tank in 12 minutes and 15 minutes respectively, while pipe C can empty 10 gallons from the tank in 2 minu...
If sin x + cos x = 7/5, find sin⁴ x + cos⁴ x:
If log 32 = 3.816, then the value of log 16 is:
Solve the equation: sin x = 1/2, 0 ≤ x ≤ 2π
Pawan, Qureshi, and Rittu can run 120 meters in 't' seconds, 't−2' seconds, and 't+3' seconds respectively. The speeds of Pawan and Rittu are in the r...
For A = [[2,3],[-1,4]], find det(2A).
A man invested certain sum at simple interest of r% p.a. such that it amounts to 126% of itself in 10 years. Find the interest earned when Rs. 12000 is ...
A shopkeeper sells an item at a 10% loss. Had he sold it for 40 more, he would have gained 10%. Find the cost price of the item