Question
A person purchases 50 shares of a company at a price of
Rs 80 per share. He sells part of these shares at a 25% profit and the rest at a 15% loss. If his overall profit percentage is 9%, determine the ratio of shares sold at a profit to those sold at a loss.Solution
Cost Price of 50 shares = 50 × 80 = 4000 Let x shares are old at 25% profit and (50-x) shares are sold at 15% loss Selling Price of x shares at 25% profit = x× 80 × 1.25 = 100x Selling Price of (20-x) shares at 15% loss = (50-x)× 80 × 0.85 = 68×(50-x) Total Selling Price = 100x + 68×(50-x) = 32x+3400 And he gains 9% profit so, selling price = 109% of 4000 = 4360 32x+3400 = 4360 32x = 960 x = 30 number of shares sold on loss = 50-30 = 20 required ratio = 3: 2
What is the maximum age limit for Arogya Sanjevni policy?
Which part of the digestive system receives secretions from the liver and the pancreas?
There are sixteen Central Public Sector Undertakings under the Defence, which of the following is not included in the Defence PSUs? Bharat Dynamics Limi...
The Buddha got enlightenment under which of the following tree?
Under the PM Vidyalakshmi education loan scheme, what is the maximum loan amount eligible under the Credit Guarantee Fund Scheme?
Which of the following entity turned out to be the biggest buyer in FY22 from Government E Marketplace?
What do you call a person who studies the elections and trends in voting?
A new financial inclusion dashboard called ‘Antardrishti’ has been launched and it adopts a multi-stakeholder approach. It is launched by which of t...
Who has been appointed as the Chief Election Commissioner of the Election Commission of India (ECI) with effect from 15 May 2022?
______ is a magnetically thin coated piece of plastic wrapped around wheels which is sequential access and is often used for backing up large amounts of...