Question
Ram and Lakhan started a business by investing Rs.
72000 and Rs. 90000 respectively. After 4 months Lakhan withdraws 4/9 of his investment. In 5 months after, he again invested 11/9 of its original investment. If the total earned profit at the end of the year, is Rs. 234480, then who will get more money and by how much?Solution
Total Capital invested by Ram in 1 year = 72000 × 12 = Rs. 864000  Total Capital invested by Lakhan in 1 year = 90000 × 4 + (90000 - 40000) × 5 + (50000 + 110000) × 3 = 360000 + 250000 + 480000 = 1090000
According to the question, (432 + 545) units = 234480 977 units = 234480 1 unit = Rs. 240 Difference in Profit = (545 - 432) × 240 = Rs . 27120 It means Lakhan will get Rs. 27120 more than Ram.Â
Completely randomized design is based on the principles of _________ and randomization only.
For the random variable X with probability density function f(x) = (x−3)2 /5; x = 3, 4, 5, the variance of X is:
Which of the following is an example of using a sample to make inference about a population?
To estimate the average work experience of MBA students at a management institute, five students are selected at random from each type of background, s...
Marshall-Edgeworth Index number:
If A,B and C are arbitrary events, then P(A ∩ B ∩ C) equals to:
For the study purpose, the mean of the observations is 148 gm and standard deviation is 17.4 gm. Approximately, the coefficient of variation equals to:
Which option is incorrect?

A Poisson distribution has a double mode at x = 1 and x = 2. The probability for x = 1 or for x = 2 of these two values is: