Question
A container holds a mixture of milk and water, with milk
making up 60% of its contents. If 525 ml of the mixture is removed, and subsequently 50 ml of milk along with 128 ml of water is added, the new mixture results in the water being 33 ml more than the milk. Determine the original quantity of the mixture in the container.Solution
Let quantity of milk and water in the initial mixture be ‘3x’ ml and ‘2x’ ml respectively. Quantity of milk in 525 ml of mixture = 0.6 × 525 = 315 ml Quantity of water in 525 ml of mixture = 525 – 315 = 210 ml According to question; (3x – 315 + 50 + 33) = (2x – 210 + 128) Or, x = 150 Desired Answer = 5 × 150 = 750 ml
Which theory sees a leader as a great hero with certain inborn qualities?
- Mr. Madhav  is  the head of Marketing  in  ABC Ltd. He believes in navigating complex and rapidly changing environments with proactive  approach...
If a general manager asks the sales manager to recruit some salesman on his behalf, it is an instance of
Why is autocratic leadership less likely to be effective according to the passage?
A good leader does not hoard credit for himself/herself but spreads appreciation early and often. They make others feel seen and go out of their way to ...
The lower a manager is in the organisational hierarchy, the more important his/her _______ skills are
What interpersonal role is being performed by the manager who is awarding a gold watch to a retiring employee
What is empathy in emotional intelligence?
In some high-stakes corporate environments, a leader may exhibit extreme self-confidence, a grand vision, and a relentless drive for legacy, often at th...
Which task of a leader involves bringing together the efforts of different individuals to achieve a common goal?