Question
A mixture contains 70 litres of milk and the rest water
such that the ratio of the quantity of milk to that of water in the mixture is 7:3. How many litres of water should be added to the mixture such that milk constitutes 35% of the resultant mixture?Solution
ATQ, Total quantity of initial mixture = 70 × (10/7) = 100 litres Since the quantity of milk remains unchanged, therefore Total quantity of resultant mixture = (70/0.35) = 200 litres Therefore, the quantity of water added = 200 - 100 = 100 litres
- Ten values are listed such that the average of the first three numbers is 10, and the last five numbers have an average of 28. If the fourth and fifth valu...
Priya had 108 chocolates of two types – dairy and dark. If she receives 36 more dairy chocolates, the ratio of dairy to dark chocolates becomes 5:4. F...
In a shelter, there are some horses and some pigeons, only. If the total number of heads counted is 40 and total number of feet counted is 112, then fi...
A merchant bought 300 goods at Rs. 50 each. He sold a part at a 20% profit and the rest at a 10% loss. If his overall profit is 4%, how many goods did h...
- When 5 1850 Â is divided by 126, the remainder is:
Find the greatest 4-digit number which is exactly divisible by 12, 15 and 21.
- If '38k721' is divisible by 3, then what is the highest possible value of 'k'?
Find the difference between minimum and maximum value of 'e' such that '3e1750' is always divisible by 3.
Which of the provided numbers will always divide (1633x - 2523x)?