Question
The cost price of watermelon juice in flask F is Rs. 55
per liter, and the cost price of watermelon juice in flask I is Rs. 40. When the watermelon juice in flasks F and I is mixed, the shopkeeper sells 55 liters of this mixture at the cost price of watermelon juice in flask F, making a profit of 18%. If the same mixture is sold at the cost price of watermelon juice in flask I, what is the percentage of loss or profit earned by the shopkeeper? (Give answer in approximate value)Solution
ATQ, Quantity of flask I = i Quantity of flask F = 55 - i CP of the mixture = i × 40 + (55 - i) × 55 = 3025 - 15i SP of the mixture = 55 × 55 = 3025 Profit = (3025 - (3025 - 15i))/(3025 - 15i) × 100 = 18 1650i = 35700 - 165i i = 18 CP of the mixture = 3025 - 15 × 18 = 2755 New SP of the mixture = 55 × 40 = 2200 Required loss percentage = (2755 - 2200)/2755 × 100 = 20.15% loss or 20% lossÂ
Reserve Bank of India has launched its first global hackathon named __________?
Which Indian athlete will be honored with the Olympic Order by the International Olympic Committee (IOC) in 2024?
What is the YoY deposit growth rate reported by RBI for the banking sector?
SEBI has made inflexible norms for Foreign Portfolio Investors (FPIs), asking them to disclose any material change in their structure and common ownersh...
What was the total disbursal under PMJJBY as of April 2025?
Which payments bank has entered into a tie-up with Sequoia Capital-backed fintech Hubble to introduce India’s first spending account?
Who has been appointed as the permanent CEO of Penguin Random House?
Consider the following statements in regards to the Asian Para Games:
I)1st Para Asian Games was held in 2010 in Guangzhou, China.
II) Ind...
What is the expected loan book growth rate for the banking sector in FY25?
In December 2023, which company handed over the Indian Navy's largest survey vessel, INS Sandhayak, built in India?