Question
55% of the original 'a' liters of pure petrol is taken
out from a container and replaced with 66 liters of Methanol, ensuring the total quantity of the mixture remains constant. Determine the ratio of petrol to Methanol in the resulting mixture 'M,' which initially contains (0.75a + 10) liters of petrol and '2a' liters of Methanol.Solution
ATQ, Total quantity of mixture = a = 66/0.55 = 120 litres Therefore, quantity of petrol in mixture ‘M’ = (0.75a + 10) = 0.75 × 120 + 10 = 90 + 10 = 100 litres Quantity of Methanol in mixture ‘M’ = 2a = 240 litres Required ratio = 100:240 = 5:12
What is the purpose of a memory controller?
Which protocol is primarily used to send emails over the Internet?
Which protocol is used primarily to securely browse the web?
Unauthorized software copying is termed as:
Which type of network topology allows all nodes’ connection to a single hub through a cable?
Which of the following can create the largest printouts:
P2P is a ......... application architecture.
Which of the following statements(s) is/are true in respect of wireless technology?
P: Bluetooth is a wireless technology which can be used to co...
The main directory of a disk is called the .… directory.
_______ translates the semantic instructions developed by programmers into machine language.