Question
In a mixture of alcohol and water contains ‘3a’
liters alcohol and (a + 40) liters water. On adding 20 liters more water, the ratio of quantity of water to that of alcohol in the mixture becomes 2:3. How much water should be added in the resultant mixture to further decrease the % of quantity of alcohol in the mixture to 50%?Solution
ATQ; we can say that [(3a)/(a + 40 + 20)] = (3/2) Or, 6a = 3x + 180 Or, 3a = 180 So, a = 60 So, quantity of alcohol present in the mixture = 60 × 3 = 180 liters And quantity of water present in the mixture = (60 + 40 + 20) = 120 liters So, quantity of mixture after more water is added = (180 ÷ 0.5) = 360 liters So, quantity of water to be added = 360 -300 = 60 liters
How does feedback play a role after making a decision?
_____________Â refer to decisions that employees make each day to make the organization run.
How does a cost-benefit analysis contribute to selecting the best solution?
One technique of decision making is a type of brainstorming technique that requires participants to pen down the ideas individually and then rank the id...
Strategic decisions are _______
Rational decision making is relies on _______
Which of the following is not a feature of strategic decisions?
Decision Matrix is a type of __________ technique of decision making.
Decision making is core to which of the following management functions?
SWOT analysis is done by managers to help evaluate various options and make a decision. What does O in SWOT stand for?