Question
The sum of the monthly incomes of ‘A’,
‘B’ and ‘C’ is Rs. 50000 which is 4 times the monthly income of ‘C’. If ‘A’ spends 55% of his income while ‘B’ spends 80% of his income and the sum of their savings is Rs. 15000, then find the savings of ‘A’.Solution
Monthly income of ‘C’ = 50000/4 = Rs. 12500 Let the monthly income of ‘A’ be Rs. x Therefore, monthly income of ‘B’ = Rs. (37500 – x) According to the question, 0.45x + 0.20(37500 – x) = 15000 Or, 0.25x = 7500 Or, savings of ‘A’ = 0.45x = Rs. 13500
A transformer works on which principle?
An ant can see objects all around it due to the presence of which type of eyes?
What is the escape velocity from the surface of the Earth?
Which part of a plant is responsible for photosynthesis? Â
Which physical quantity has unit “Joule/second”? Â
The density of water is maximum at which temperature?
The amount of light entering in eye is controlled by:
The work done by a centripetal force on an object moving in a circular path is:
The distance between the focus and the centre of curvature of a spherical mirror in terms of the radius of curvature R, is equal to:
Which one of the following is not a function of the liver?