Question
Monthly income of A is Rs. 9600 and he saves 38% of his
monthly income. If monthly expenditure of A is decreased by 35% while his monthly savings is increased by 35% then find the increase or decrease in his monthly income.Solution
Monthly savings and expenditure of A initially is Rs. 3840 and Rs. 5760, respectively. Monthly expenditure of A now = 0.65 × 5760 = Rs. 5184 Monthly savings of A now = 1.35 × 3840 = Rs. 3744 Monthly income of A now = 5184 + 3744 = Rs. 8928 Desired percentage decrease = [(9600 – 8928)/9600] × 100 = 7%
A transformer works on which principle?
An ant can see objects all around it due to the presence of which type of eyes?
What is the escape velocity from the surface of the Earth?
Which part of a plant is responsible for photosynthesis? Â
Which physical quantity has unit “Joule/second”? Â
The density of water is maximum at which temperature?
The amount of light entering in eye is controlled by:
The work done by a centripetal force on an object moving in a circular path is:
The distance between the focus and the centre of curvature of a spherical mirror in terms of the radius of curvature R, is equal to:
Which one of the following is not a function of the liver?