📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    Question

    The marked price of a shirt is Rs. 2500. A shopkeeper

    offers a discount of 20% and still makes a profit of 25% on the cost price. Find the cost price of the shirt.
    A 1600 Correct Answer Incorrect Answer
    B 1025 Correct Answer Incorrect Answer
    C 1335 Correct Answer Incorrect Answer
    D 1400 Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    SP after discount = 2500 × (1 − 20/100) = 2500 × 0.80 = 2000 Profit = 25% of CP ⇒ SP = 1.25 × CP 1.25 × CP = 2000 ⇒ CP = 2000 / 1.25 = 1600

    Practice Next

    Relevant for Exams:

    ask-question