Question
What is the average number of students who failed in an
exam in the year 2002 and 2003?Solution
Number of students who failed in an exam in the year 2002 = 520 × (60/100) = 312 Number of students who failed in an exam in the year 2003 = 440 × (55/100) = 242 Required average = (312 + 242)/2 = 277
√65 of 14.97 + √50 = (12.02)2 - ?
362, 452, 550, 656, 770, 892, ?
3374.89% of 31.80 – 1739.85% of 44.72 = (?2 )% of 1188.13Â
What approximate value will come in place of the question mark (?) in the following question? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)...
[15.87% of 599.97 + 40.08 × ?] ÷ 4.04 = 8.082.02
?% of (144.31 ÷ 17.97 × 60.011) = 239.98
(23.99)2 – (17.99)2 + (1378.98 + 44.99) ÷ ? = 608
- What approximate value will come in place of the question mark (?) in the following question? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)
45.45 × 11.67 + 14399.88 ÷ 8.01 + 124.79 = ?
83.781 `xx` 728.910 `-:` (3.008)2 = ?