Question
A boat sails 180 km downstream and half of that distance
upstream in 12 hours. If the stream’s speed is 50% less than that of the boat in still water, determine the time required to travel 75 km upstream and 225 km downstream.Solution
ATQ,
Let, the speed of the boat in still water = 4x kmph
Speed of the stream = 4x × (1 – 0.5) = 2x kmph
Downstream speed of the boat = (4x + 2x) = 6x kmph
Upstream speed of the boat = (4x – 2x) = 2x kmph
Distance travelled in upstream = (1/2) × 180 = 90 km
Now,
(180 / 6x) + (90 / 2x) = 12
Or, (30/x) + (45/x) = 12
Or, (75/x) = 12
So, x = 75 / 12 = 6.25
Now,
Upstream speed = 2x = 12.5 kmph
Downstream speed = 6x = 37.5 kmph
Time to travel 75 km upstream = 75 / 12.5 = 6 hours
Time to travel 225 km downstream = 225 / 37.5 = 6 hours
Total time = 12 hours
According to a recent report by the World Gold Council India is at what place as a Gold recycling country?
The Odisha Cabinet recently approved the proposal to include which language in the 8th Schedule of the Constitution?
What is the name of the first corporate credit card on the RuPay network launched by IndusInd Bank?
The Asian Development Bank (ADB) has approved a _________ loan to build quality infrastructure and services toward improving urban livability and mobili...
What is the full name of the recently launched MAHA-EV mission?
How many new metro projects were inaugurated by Prime Minister Modi in January 2025?
What is the Mukhya Mantri Ujjwal Jharkhand Yojana, and what is its objective?
Which of the following statements is/are not true with respect to the amnesty scheme launched by the Finance Ministry for filing appeals against GST dem...
Who has been elected as the new President of Singapore?
Which payment company has launched a stock broking platform Share. Market that went live with stocks and exchange trading funds, as it expanded its rang...