Question
A ship, when moving against the current, can travel a
distance of 240 km in 8 hours. If the ship's speed in calm waters is 40 km/hr, how many hours will it take to cover a distance of 150 km when moving downstream with the current?Solution
ATQ, Let, the speed of the stream be x km/hr. So, upstream speed = (40 – x) km/hr According to the question, 240/(40 – x) = 8 On solving, x = 10 km/hr So, downstream speed = 40 + x = 40 + 10 = 50 km/hr Time taken to cover the distance = 150/50 = 3 hours
If 2 K bits/second is bit rate, what is the minimum PCM bandwidth required for successful transmission?Â
State true or false                              Â
ODBC drivers are available for Oracle, Sybase, Informix, Mic...
Which is connectionless and unreliable protocol
What is the primary disadvantage of using an array as a data structure?
State true or false
A ping of death attack involves sending a malformed packet to a targeted machine, resulting in deleterious behavior such ...
In the Knuth-Morris-Pratt (KMP) algorithm, the Longest Proper Prefix Suffix (LPS) array lps[] is crucial. When pat[i] and pat[len] match, len is increme...
Which of the following is TRUE for PROM memories?
What is the primary purpose of the memory management process known as "compaction"?
Consider generating all permutations of the string "ABC" using a backtracking approach. Which of the following sequences represents a valid path in the ...
Which probability distribution is most widely used to model channel noise in pulse code modulation?