Question
Speed of a boat in still water is 4 times more than the
speed of stream. If boat covers 126 km in downstream in 7 hours, then find the time taken by the boat to cover 108 km in upstream.Solution
Let the speed of stream be βxβ km/hr. So, speed of boat in still water = 5 Γ x = 5x km/hr Downstream speed of boat = 5x + x = 6x km/hr According to question; 6x = 126/7 = 18 Or, x = 3 Upstream speed of the boat = 5x β x = 4x = 4 Γ 3 = 12 km/hr Required time taken = 108/12 = 9 hours
How many Indian states share border with Myanmar?
Prime Minister Narendra Modi will attend 6th World Government Summit in February to be held in:
Which one of the following is not correctly matched?
(Place)
The Study of lizards is known as
Morphine is a/an:
Which destination does the first Vande Bharat Express in the Northeast connect Guwahati with?
Who was the brand ambassador of Thums Up in 2022?
Which among the below set of colours are generally known as the primary colours of light?
What percentage of revenue growth did NPCI achieve from payment services in FY24?
Doha Development Agenda (DDA) is related to: