Question
The speed of current is 8 km/h. What will be the
respective downstream speed and upstream speed of a boy rowing a boat, if one fifth of the distance covered going downstream in a certain time is equal to the distance covered going upstream in the same time?Solution
Let the speed of boy in still water be X km/h. And the speed of current = 8 km/h Downstream speed = (X + 8) km/h Upstream speed = (X – 8) km/h Let time be ‘t’ hours. ⇒ [(X + 8) t]/5 = (X – 8) t ⇒ X + 8 = 5X – 40 ⇒ X = 12 km/h Downstream speed = 12 + 8 = 20 km/h Upstream speed = 12 – 8 = 4 km/h
'Mahatari Vandana Yojana' was recently started by which state government?Â
Who is the youngest medal winner for India at the Olympics?
Where was the TROPEX-25 military exercise conducted?
To commemorate the completion of 90 years of Reserve Bank of India, the Finance Ministry has issued a notification to issue a special commemorative coin...
- The folk dances Dappu, Tappeta Gullu, Lambadi, and Dhimsa are associated with which Indian state?
Which novel received the International Booker Prize 2023?
How many gold medals did India win at the 18th Asian Games in Jakarta and Palembang, Indonesia?
Which section of the Indian Constitution contains the anti-defection law?
Which year did Guru Gobind Singh Ji establish the Khalsa Panth?
In which district of Jammu & Kashmir is the Shri Mata Vaishno Devi Shrine located?