Question
The average weight of a family of 5 members is 60 kg. If
the youngest member dies, the average weight of the family decreases by 2 kg. Find the weight of the person who died.Solution
Let the weight of the person who died be ‘x’ kg. So, Total weight of the 5 members = 5 × 60 = 300 kg When the youngest member dies, the average weight of the remaining 4 members = 60 - 2 = 58 kg Total weight of the 4 remaining members = 58 × 4 = 232 kg Now, the total weight after the death of the youngest member is the sum of the remaining 4 members’ weights plus the weight of the person who died. So, x + 232 = 300 x = 300 - 232 x = 68 kg Thus, the weight of the person who died is 68 kg.
Which of the following day-count convention is used to price bond market financial instruments in Indian bond market?
RBI’s Internal Ombudsman Scheme is applicable to:
Bonds with original maturities of one year or less are called:
A bond that pays compounded interest but the actual cash payment of the bond is deferred till maturity is known as:
Which of the following statements is/are correct regarding National Stock Exchange (NSE) in India?
1)Â Â Â Â Â NSE was established in 1992. <...
Participatory notes (PNs) are associated with which one of the following?
Which among the following option is a correct consideration for Buy Back of shares?
As per accounting standards, depreciable amount of a depreciable asset should be allocated on _______
What is c in FCCB (Type of bonds)
Which among the following will increase the net worth of an organisation?