Question
Number of employees in Department 'X' and 'Y' are 40 and
54, respectively. Average weight of all the employees in 'X' and 'Y' is 50 kg and 60 kg respectively. When 'e' employees of average weight 56 kg are transferred from 'X' to 'Y', average weight of all the employees in 'X' and 'Y' decreases by 2 kg and 625 gm, respectively. Which of the following statement(s) is/are false regarding the information provided above? I. 'e' is the smallest two-digit number. II. LCM of (e + 6) and (3e - 6) is 48. III. (e + 1)2 < 120Solution
ATQ, Sum of weight of all the employees in 'X' initially = 40 × 50 = 2000 kg Sum of weight of all the employees in 'X' now = (40 - e) × 48 = (1920 – 48e) kg Sum of weight of all the employees in 'Y' initially = 54 × 60 = 3240 kg Sum of weight of all the employees in 'Y' now = (54 + e) × 59.375 = (3206.25 + 59.375e) kg So, 2000 + 3240 = 1920 – 48e + 3206.25 + 59.375e Or, 5240 = 5126.25 + 11.375e Or, 113.75 = 11.375e Or, 'e' = 10 Statement I: 10 is the smallest two-digit number. So, statement I is true. Statement II: e + 6 = 10 + 6 = 16 3e - 6 = 3 × 10 - 6 = 24 LCM of 16 and 24 = 48 So, statement II is true. (10 + 1)2 = 121 > 120 So, statement III is false. Therefore, only statement III is false.
A man can row 25/2 km an hour in still water and he finds that it takes him thrice as long as long to row down the river. The rate of stream is:
A boat can row to a place of 60km away and come back inÂ
The downstream speed of a boat is 6 km/hr more than its upstream speed and the ratio of the speed of the boat in still water to the speed of the stream ...
Find the total distance covered by boat in each upstream and downstream in 5 hours if the speed of boat in still water and speed of current is 20 km/h a...
The water in a river flow at the rate of 4 km per hour if the width and depth of the river are 8 M and 4 m respectively then how much water will enter ...
The speed of a boat in still water is 10 kmph. It covers a distance of 60 km downstream in 5 hrs. The speed (in kmph) of the stream is
The speed of boat 'X' in upstream is 18 km/hr and speed of boat 'Y' in downstream is 30 km/hr. If the difference between speeds of boat 'X' and 'Y' in s...
Speed of current is 25% of speed of boat in still water, if boat travelled 45 km downstream and returned back in total 12 hr. then find speed of boat i...
A man swims downstream 60 km and upstream 36 km, taking 12 hr each time. Find the man’s rate in still water?  Â
A boat takes 7 hours to cover 294 km upstream and 9 hours to cover 486 km downstream. Find the time taken by the boat to cover 720 km upstream and 616 k...