Question
The average weight of 28 students in a class is 40 kg
while the average weight of 5 teachers who teach them is 58 kg. 10 students and 1 teacher go for a trip, and the average weight of the remaining students and teachers is 42 kg and 60 kg respectively. What is the average weight of the group that went on the trip?Solution
ATQ,
10 students and 1 teacher went for the trip which means 18 students and 4 teachers did not go to the trip.
Total weight of 10 students who went for the trip = 40 × 28 – 42 × 18 = 1120 – 756 = 364 kg
Total weight of 1 teacher who went for the trip = 58 × 5 – 60 × 4 = 290 – 240 = 50 kg
Total weight of all the people who went for the trip = 364 + 50 = 414 kg
Required average = 414 / 11 = 37.64 kg
Available soil water capacity is the moisture held between field capacity and the permanent wilting point. The soil water potential at the permanent wil...
The highest category of soil nomenclature is called as
The unit operation in which the temp of a food is reduced to between 0°C to 8°C
Which breeding technique involves crossing in isolation a number of lines tested for their general combining ability (GCA)?
Which nutrient element is crucial for plants to boost their resistance against diseases, insect attacks, cold, and adverse environmental conditions? Add...
Which of the following is not the suitable example of adulterated food?Â
What is/are the mode(s) of action of trichromes for insect resistance in plants?
Which of the following physiological growth stages of wheat crop is most susceptible to 2, 4-D?Â
Botanical name of oats is       Â
What is identified as a weakness in the performance of Regional Rural Banks (RRBs) in terms of financial markets?