Question
The average salary of X, Y, and Z is Rs. 22000 and the
average salary of P and Q is Rs. 15000. If the savings of X is 60% of the average salary of all five persons, then find the salary of X which is Rs. 18400 more than his savings.Solution
ATQ,
Total salary of all the five persons = 22000 × 3 + 15000 × 2 = Rs. 96000
Average salary of each person = 96000 ÷ 5 = Rs. 19200
Savings of X = 60% of 19200 = Rs. 11520
So, required salary of X = 11520 + 18400 = Rs. 29920
Bagasse is a by-product of:
Meiotic division takes place in:
What is the purpose of a camshaft in a four-stroke internal combustion engine used in agricultural tractors?
What is the recommended area of a calving box with adequate soft bedding?
If there is provision for only one irrigation, then at which stage in wheat the farmer should irrigate the crop?Â
Ixora plants are classified into which category ?
Which one the following is considered when the calculated F is greater than table F value at 5% only, the differences in treatments is?
Match List I with List II :
Choose the correct answer...
As per BIS standard, pasteurized milk should have standard plate count not exceeding
The terminal cell of the 2- celled proembryo divides by longitudinal wall and the basal cell and terminal cell both contribute to the development of emb...