Question
The average monthly salary of 12 employees is ₹45,000.
If the salary of one employee is excluded, the average decreases by ₹1,500. What is the salary of the excluded employee?Solution
Total salary of 12 employees = 12 × 45,000 = ₹540,000 New average after excluding one employee = 45,000 - 1,500 = ₹43,500 Total salary of 11 employees = 11 × 43,500 = ₹478,500 Salary of excluded employee = ₹540,000 - ₹478,500 = ₹61,500 Correct Option: d
The RBI will issue a special commemorative coin on Bhupen Hazarika’s birth centenary in September 2025 in which city?
Saina Nehwal played her last competitive badminton match at which tournament?
Excluding SBI, which public sector bank collected the highest fees for non-maintenance of minimum balance in FY2024, amounting to Rs 633.4 crore?
As of August 2025, how many Jan Dhan accounts have been opened under PMJDY?
What is the projected household savings in India for FY25, according to SBI?
National Education Society for Tribal Students (NESTS) and 1M1B Foundation signed MoU to train teachers and students of EMRSs, it is only implemented i...
Where did India present the sacred 108-volume Mongolian Kanjur to a Buddhist temple in Russia?
Which bank announced the successful execution of the Reserve Bank of India’s programmable Central Bank Digital Currency (CBDC) pilot that focuses on a...
Which film won the Best Picture Award at the 95th Academy Awards (Oscars) 2025?
What was the key reason for the record-high trade deficit of $37.8 billion in November 2024?