Question
The average expenditure of a man for the first 4 month
is Rs.4000 and for the next 8 months is Rs.6000. If he saves 11000 in that year then find his average monthly income.Solution
Total expenditure in first 4 months = 4 × 4000 = Rs.16000 Total expenditure in last 8 month = 8 × 6000 = Rs.48000 Total income of the man in a year = 16000 + 48000 + 11000 = Rs.75000 So average income in a month = 75000/12 = Rs. 6250
Application of foreign materials to clouds to induce precipitation is termed as
India receives its maximum rainfall from which type of monsoon?
All phenomenon of weather and climate takes place inÂ
When meteorological drought prolongs it results in to____
Napier X Bajra hybrid is a cross between:
Which one has epigeal type of seed germination?
Lines of connecting points of equal amount of rainfall is termed as
Family of Anola is
South West monsoon contribute about ____of total annual rainfall in India.