Question
‘N’ is the number of employees in an IT
company ‘ABC’. The average age of employees working in the company is 45 years. What will be the average age of these employees in next two years when 20 employees will get retire? Given that, retirement age is 60 years and N = 60.Solution
Total employees in the company = 60 Average age of employees = 45 Total age of employees = (60 × 45) = 270 In next two years, Total remaining employees = 60 – 20 = 40 Retirement age = 60 years Total age of 40 employees after 2 years = 2700 + (60 × 2) – (60 × 20) = 2700 + 120 – 1200 = 1620 ∴ Average age after two years = 1620/40 = 40.5 years
'рдордиреНрд╡рдВрддрд░' рдХрд╛ рд╕рдВрдзрд┐-рд╡рд┐рдЪреНрдЫреЗрдж рдХреНрдпрд╛ рд╣реЛрдЧрд╛?
рд╡рд┐рд╣рд┐рдд рдХрд╛ рд╡рд┐рд▓реЛрдо рдХреНрдпрд╛ рд╣реЛрдЧрд╛ ?
рдирд┐рдореНрдирд▓рд┐рдЦрд┐рдд рдкреНрд░рд╢реНрди рдореЗрдВ , рдЪрд╛рд░ рд╡рд┐рдХрд▓реНрдкреЛрдВ рдореЗрдВ рд╕реЗ , рдЙрд╕ рд╡рд┐рдХрд▓реНрдк рдХрд╛ рдЪ...
рдирд┐рдореНрдирд▓рд┐рдЦрд┐рдд рдореЗрдВ рд╕реЗ рд╢реБрджреНрдз рд╡рд╛рдХреНрдп рд╣реИ тАУ
рдкрд░реНрдпрд╛рдпрд╡рд╛рдЪреА рд╢рдмреНрджреЛрдВ рдХреЗ рд╕рдВрджрд░реНрдн рдореЗрдВ рдЕрд╕рдВрдЧрдд рд╡рд┐рдХрд▓реНрдк рдЪреБрдирд┐рдП :
рджрд╣рд╢рдд рдлреИрд▓рд╛рдиреЗ рдХрд╛ рдХреНрдпрд╛ рдЕрд░реНрде рд╣реИ ?
рдПрдХ рд╡рд╛рдХреНрдп рд╢реБрджреНрдз рд╣реИ
рдирд┐рдореНрдирд▓рд┐рдЦрд┐рдд рд╢рдмреНрджреЛрдВ рдореЗрдВ рд╕реЗ рдЕрд╕реНрд╡реАрдХреГрддрд┐ рдкрддреНрд░ ┬а рдХрд╛ рд╕рд╣реА рдкрд░реНрдпя┐╜...
рдЕрд╢реБрджреНрдз рд╡рд╛рдХреНрдп рдХрд╛ рдЪрдпрди рдХреАрдЬрд┐рдпреЗ -
рдЕрдВрдЧреНрд░реЗрдЬреА рднрд╛рд╖рд╛ рдХреА рд▓рд┐рдкрд┐ рдХреНрдпрд╛ рд╣реИ ?