Question
Ramsukh bhai sells rasgulla (a favourite Indian sweets)
at ₹ 15 per kg. A rasgulla is made up of flour and sugar in the ratio of 5:3. The ratio of price of sugar and flour is 7:3 (per kg). Thus, he earns 66(2/3)% profit. What is the cost price of sugar?Solution
The correct answer is D
Statements : T @ V % Z # C & B $ S # E; W $ C @ Z
Conclusions : I. E @ Z II. S # W ...
Statements : T % W % B $ I @ L
Conclusions :
I. B * T
II. L © B
III. L * T
In the question, assuming the given statements to be true, find which of the conclusion (s) among given three conclusions is/are definitely true and th...
Statement: X>Y≥W =Z ≥U; U<R, Z<T
Conclusions:
I. W > R
II. T > R
Statements: P ≥ U ≥ Y > T ≤ Q = V > R > S < W
Conclusion
I: Q > S
II: T ≤ P
Statements: M > Q ≥ U = O, S = U < R ≤ T
Conclusions :I. M < R
II. T > O
III. Q ≥ T
Statements: M ≤ N > O; P > M; Q < R < P
Conclusions:
I. M < P
II. O < P
In the question assuming the given statements to be true, find which of the conclusion(s) among given three conclusions is/are definitely true and then...
Statements: E ≥ F ≥ A = M, F ≥ N > W ≥ X
Conclusion:
I. E ≥ X
II. E > X
Which of the following symbols should be placed in the blank spaces, respectively (in the same order from left to right ) in order to complete the given...