Question
An employee retires after 18 years and 7 months of
continuous service. His last drawn monthly wages consist of: • Basic = ₹22,400 • DA = ₹3,600 Calculate his gratuity.Solution
ATQ,
Last Drawn Wages = Basic + DA = 22,400 + 3,600 = ₹26,000 Years of Service = 18 years 7 months → 19 years (rounded up) Formula: (15 × Last Drawn Wages × Years of Service) / 26 = (15 × 26,000 × 19) / 26 = ₹2,85,000 Gratuity Payable = ₹2,85,000
An appeal shall not be entertained by National Commission if the appellant:
When a motor vehicle is transferred in the name of another person, certificate of insurance is:
Public Nuisance is punishable under which Law?
The Governor of the State may ………………………… entrust to State Government or to its officers functions in relation to any matter to which...
“Laws inconsistent with or in derogation of the fundamental rights” is which Article of the Constitution?
Section 118 of the Bharatiya Sakshya Adhiniyam, 2023 creates a rebuttable presumption regarding rape allegations. Which statement correctly describes th...
According to section 6 of the IRDA Act the Central Government may remove from office any member who_____________________
Electoral college consists of:;
What is the limitation for filing suit for recovery of money?
The main headquarters of Food Safety and Standards Authority of India (FSSAI) is located at?