Question
‘P’ typically travels from city 'X' to city
'Y' at a speed of 24 km/h. However, on one particular day, he covered 40% of the total distance at a speed that was 125% of his usual speed and the remaining 60% at 75% of his usual speed. As a result, his total travel time increased by 1.5 hours compared to the usual time. Determine the total distance between city 'X' and city 'Y'.Solution
ATQ;
Let the distance between city 'X' and 'Y' be = '10d' km
According to the question,
{(10d X 0.40) ÷ (1.25 X 24)} + {(10d X 0.60) ÷ (0.75 X 24)} - (10d ÷ 24) = 1.5
Or, (4d/30) + (6d/18) - (10d/24) = 1.5
Or, (0.8d + 2d - 2.5d) ÷ 6 = 1.5
Or, 0.3d = 9
So, d = 9 ÷ 0.3 = 30
So, total distance travelled by 'P' = 10 X 30 = 300 km
More ESIC Part B Questions
Instrument used for measuring Relative humidity accurately in the crop canopy:
Which nutrient stimulates the root growth of a plant?
Aluminium phosphide is a kind of ?
Which of the following Nitrogen Fertilizer is partly soluble?
Match List I with List II