Question
The cost price of 25 apples is Rs.60. If it is sold at
25% profit, then how many apples will be sold for Rs.72?Solution
Cost price of 1 apple = 60/25 = Rs.2.4 Selling price of 1 apple = 2.4 × 125% = Rs.3 Required number = 72/3 = 24
An amount of Rs. 'x' is invested at a simple interest rate of 15% per annum and grows to Rs. 14,500 after 3 years. If the same am...
Ankit deposits a sum of money at an annual compound interest rate of 12%. Over a period of 3 years, the interest accumulated amounts to Rs. 864. If he i...
If a sum when placed at compound interest grows to Rs.6,400 in 2 yrs and to Rs. 8,000 in 3 yrs, find the rate percent p.a.
...If Rs. 35,000 amounts to Rs. 42350 in two years compounded annually, find the rate of interest per annum.Â
Mr. Karan invested his funds in 3 different projects 'P', 'Q', and 'R' in the ratio 7:6:5, respectively. The rates of interest offered by projects 'P', ...
'The sums of money owned by 'Ajay' and 'Vijay' are in the ratio of 7:5, respectively. 'Ajay' invested his amount for 5 years at a simple interest rate o...
The difference between compound interest and simple interest at rate of 16% per annum for 2 years is Rs. 192. Find the simple interest obtained on same ...
Calculate the final amount Poonam will receive if she invests Rs. 2,500 at a compound interest rate of 80% per annum, compounded quarterly, over a perio...
A person invested Rs. x at 20% CI p.a. in scheme A for 2 years. The interest received was reinvested in B for 2 years at 15% SI p.a. The amount received...
A person deposited a sum at 7% simple interest per annum for 3 years. The interest he earned is Rs. 180 more than the compound interest he would have ea...