Start learning 50% faster. Sign in now
Cost price of 1 apple = 60/25 = Rs.2.4 Selling price of 1 apple = 2.4 × 125% = Rs.3 Required number = 72/3 = 24
. ‘L&M’ means ‘L is husband of M’.
‘L%M’ means ‘L is wife of M’.
‘L@M’ means ‘L is father of M’.
‘L#M’ ...
How is J related to N’s father?
If A $ B means A is son of B, A # B means A is brother of B and A * B means A is father of B, then what does P # Q * R $ S mean?
If J & I @ H + G is true then, how is G related to J?
'A @ B' means 'A is the father of B'. 'A & B' means 'A is the son of B'. 'A β B' means 'A is the daughter of B'. 'A # B' means 'A is married to B'. 'A ...
How is H related to M?
If ‘K ? G + L * Q # N’ is true then how is N related to L?
A # B’ means ‘A is the brother of B’.
‘A @ B’ means ‘A is the daughter of B’.
‘A & B’ means ‘A is the husband of B’....
If A ÷ B means that A is the brother of B, A × B means that A is the sister of B, A – B means that A is the father of B then which of the following ...