Question
Net Sales = 40,00,000 (20 % GP Element) out of which 40%
is on credit. Opening Receivables & closing receivables are 120,000 & 3,40,000 respectively. Calculate the receivables turnover ratio of the company.Solution
Credit sales/Average accounts receivables 16,00,000 / 2,30,000 =6.96 times  Credit sales = 40,00,000(total sales) * 40% =16,00,000 Average accounts receivables = 1,20,000 (opening debtors) + 3,40,000 (Closing debtors) / 2 = 230,000.
Who among the following got the lowest marks?Â
If A is related to Chemistry and C is related to Quant in a certain way. Then, E is related to which of the following?
Who among the following person is an General manager?
If in a certain code language ‘deal work’ is coded as ‘ynr fik’, then which of the following is the code of ‘when talent school’?
...Which of the following movies does Kunal like?
Who lives two floor below the floor on which S lives in the same flat number?
Read the directions carefully and answer the following question.
Seven persons Vipin, Ashish, Kamran, Dev, Kamal, Luv and Payal are sitting in ...
Which of the following statement is true?Â
How many persons visits after the one who visits Bilaspur?
Who among the following is designated as CGM?