📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    Question

    SDF Ltd recorded Net Sales of ₹10,00,000 during the

    year. Its Gross Profit was ₹2,50,000. If the inventory of the company at the end of the year was ₹1,25,000, what is the Inventory Turnover Ratio? 
    A 1.33 times Correct Answer Incorrect Answer
    B 2 times Correct Answer Incorrect Answer
    C 4 times Correct Answer Incorrect Answer
    D 6 times Correct Answer Incorrect Answer
    E 8 times Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Inventory Turnover = COGS / Inventory  COGS = Sales – Gross Profit = ₹10,00,000 - ₹2,50,000 = ₹7,50,000  Thus, Inventory Turnover = ₹7,50,000  / ₹1,25,000 = 6 times 

    Practice Next
    ask-question