Question
The standard time for a task is 4 hours per unit at a
wage rate of ₹60 per hour. In a period, 500 units were produced in 1,900 hours, and the actual wage rate was ₹65 per hour. What is the Labour Rate Variance?Solution
Labour Rate Variance = Actual Hours (AH) x (Standard Rate - Actual Rate). = 1,900 x (60 - 65) = 1,900 x (-5) = ₹9,500 Adverse (since actual rate paid is higher).
If x + (1/x) = 9 then x2 + 1/x2 = ?
Sanjay earns Rs. 40,000 per month. He spends 20% of his income on conveyance. From the remaining amount, he allocates 25% for groceries. How much does h...
An article is sold at 37.5% profit. If difference between cost price and selling price of article is Rs. 2,025, then find the cost price (in Rs.) of art...
A farmer has some chickens and some cows. Find out the total number of chickens if the total number of heads is 50 and the total number of feet is 160. ...
By selling 240 metres of cloth Ravi suffered the loss which was equal to the cost price of 90 metres of cloth. Find the loss percent.
Ankit reaches his office 8 minutes late if he travels at 80% of his usual speed. If distance of his office is 80 km, then find his usual time taken (in ...
A total of Rs. ‘K’ was to be distributed among A, B, and C in ratio of 3:4:5 respectively but due to some reason the money was falsely distributed i...
Find the fourth proportional to 2, 3, 6.
If A:B = 5:8 and C:B = 4:9 then find the value of (A:B:C) .
The area of a square is 625 cm2 which is 40 cm2 less than that of a rectangle. Find the perimeter of the rectangle if the length o...