📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    Question

    A company reports Sales of ₹200 crore, EBIT of ₹30

    crore, Interest of ₹10 crore and Tax of ₹6 crore. The bank wants to assess bottom‑line profitability as a percentage of turnover. What is the Net Profit Margin of the company?
    A 5% Correct Answer Incorrect Answer
    B 7% Correct Answer Incorrect Answer
    C 10% Correct Answer Incorrect Answer
    D 12% Correct Answer Incorrect Answer
    E 15% Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Net Profit = 30 – 10 – 6 = 14. Net Profit Margin = 14 / 200 = 7%.

    Practice Next
    ask-question