Question
A company has Sales = ₹40,00,000, Variable cost =
₹24,00,000, Fixed cost = ₹8,00,000, Interest = ₹2,00,000. Calculate Combined Leverage.Solution
EBIT = Sales – VC – FC = 40 – 24 – 8 = ₹8,00,000. Contribution = 40 – 24 = ₹16,00,000. Operating leverage = Contribution/EBIT = 16/8 = 2. Financial leverage = EBIT / (EBIT – Interest) = 8 / (8 – 2) = 8/6 = 1.33. Combined leverage = 2 × 1.33 = 2.6.
Tokens numbered 1 to 350 are in a bag. What is the probability that the Token drawn has a number which is a multiple of 6 or 7?
- Find the probability of selecting a heart or a diamond card from a well shuffled deck.
The probability of selecting a rotten egg randomly from a basket of 250 eggs is 0.2. What is the number of rotten eggs in the basket?
A card is drawn. Given it is a face card, find the probability that it is a red King or red Queen.
In a bag there are a total of 60 fruits. The average of the number of apples and mangoes in the bag is equal to the number of bananas in the bag. The ra...
A bag contains 5 red bottles, 6 yellow bottles and 8 green bottles . 3 bottles are drawn randomly. What is the probability t...
A jar contains 6 pink, 2 black and 4 orange balls. If 3 balls are chosen at random without replacement, what is the probability that all 3 balls are of ...
Bag has 7 red, 5 green, 8 blue. Two drawn w/o replacement. Probability both blue?
There are a total of 42 students (boys and girls) in a class. The probability of picking at least one boy when two students are picked from the class is...
In a lottery, there are 11 prizes and 22 blanks. A lottery is drawn at random. What is the probability of getting a prize?
...