Question
Raman Ltd. is evaluating a new machine costing ₹60
lakhs with a useful life of 5 years. The expected annual operating cash inflows (after-tax) are ₹18 lakhs. The machine will be depreciated straight-line to zero but will have a salvage value of ₹10 lakhs at the end of 5 years. The company’s tax rate is 30%, and the cost of capital is 12%. The present value factors (12%) for 5 years are: Year 1: 0.893, Year 2: 0.797, Year 3: 0.712, Year 4: 0.636, Year 5: 0.567 PV of ₹1 after 5 years = 0.567 Cumulative PV factor = 3.605 What is the NPV of the project?Solution
Annual inflows = ₹18L for 5 years PV of inflows = 18 × 3.605 = ₹64.89L Tax on salvage = ₹10L × 30% = ₹3L → Net Salvage = ₹7L PV of Salvage = 7 × 0.567 = ₹3.969L Total PV = 64.89 + 3.969 = ₹68.86L NPV = 68.86 – 60 = ₹8.86L
A gave 60% of amount to B. B gave 20% of amount received from A to C. If amount received by C from B is Rs.192, then find the amount received by B from A.
The marks obtained by A is 60% more than B, and the marks obtained by C is 180 more than the difference of A and B. If C obtained 330 marks, then find t...
Out of her total income, Meena spent 15% on groceries, 25% on food and 10% on transport. If she spent 30% of the remaining on entertainment and saved th...
A chair is sold for Rs 720 after giving a discount of 10% on its marked price. The cost price of the chair is Rs 640. If it is sold at the marked price,...
The income of Tina is Rs.20000 and she saves 25% of her income. The savings of Kajal is Rs.1200 more than that of Tina and she spends 50% of her income....
Gaurav scored 85 marks in Arts. He scored 60% marks in Hindi and X marks in Maths. The maximum marks for each subject is 200. The overall percentage of ...
Out of 700 people in a club, 15% speak Russian and the rest speak Ukrainian. If out of non-Russian speakers, 60% are males and out of Russian speakers 8...
Income of A is 55% of the Income of B and A together. The saving of B is 45% of his Income and equals to Rs. 8100. Find the difference between the incom...
The population of a city is decreased by 20% in the first year and then increased by 30% in the second year. Find the population of the city at the end...
In an election between two candidates 'P' and 'Q', 'P' got 55% of the votes and won by 4,400 votes. Find the number of votes received by 'Q'.