Question
A train can cross a pole in 36 seconds. While if the
train increased its speed by 50% then time taken by it to cross 324 metres long platform is 42 seconds. Find the time taken by the train to cross a 120 metre long tunnel.Solution
Let speed of train is βxβ m/s So, length of train = 36 Γ x = 36x metres And, 36x + 324 = 1.5 Γ x Γ 42 Or, 27x = 324 Or, x = 12 m/s So, length of train = 36 Γ 12 = 432 metres Desired time = (432 + 120)/12 = 46 seconds
{(23.65 Γ 35.12) Γ· 6.97} + 179.86 = ? Γ 14.76
What approximate value should come in the place of question mark in the following questions?
25.02% of 460.02 + ?% of 300.02 = 295.21
What approximate value will come in place of the question mark (?) in the following question? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)...
- What approximate value will come in place of the question mark (?) in the following question? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)
(2520.33 Γ· 41.67) Γ (β168.88 + β80.78) - 10% of 1499.85 = ?
What approximate value will come in place of the question mark (?) in the following question? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)...
26.23 × 31.82 + 44.8% of 1200 + ? = 1520
66.05 Γ 17.95 β 38.99 Γ 18.12 = (60 + ?) Γ 6
If cosec (2A + B) = (2/β3) and cosec (A + B) = β2, find the value of (4A - B) .