Question
A car travels from point A to point B at a speed 20%
slower than its usual speed and arrives 30 minutes late. If the distance between A and B is 150 km, what is the car's usual speed?Solution
Let the usual speed of car = 10x km/h Speed of car when it travels with 20% less speed = 80% of 10x = 8x Difference of time taken = 30 minutes x = 7.5 usual speed of car = 10x =Â 75 km/h
In 1724, who was reappointed Viceroy of the Deccan with the title of Asaf Jah?
Koraput is related to which of the following Industry?
Below are given some parts of a sentence in jumbled order. Arrange the parts in the correct order to make a meaningful sentence.Â
1) land area i...
Where is the birthplace of Maharana Pratap?
Recently which wildlife sanctuary of Rajasthan has been approved the 4th Tiger Reserve of state?
Select the misspelled word.Â
The Vidhan Sabha can ask the President to create or dissolve the Vidhan Parishad if it has majority of _____.
DE JURE head of Union is?
Which region is called the "Roof of the World"?
The igneous rocks are formed due to