Question
Buses A and B are moving around a circular ground of
radius 140 m. If the speeds of the buses A and B are 15 m/sec and 20 m/sec respectively, then what is the difference between the time taken by bus A and B to complete 3 round of the ground?Solution
Circumference if the ground = 2πr = 2 × 22/7 × 140 = 880 m So, distance = 880 m Time taken by bus A to cover 3 rounds of a ground = (880/15) × 3 = 176 Time taken by bus B to cover 3 rounds of a ground = (880/20) × 3 = 132 Required difference = 176 – 132 = 44
Two identical spheres with charges +4q and –q are brought into contact and then separated. What is the final force between them if their centers are ...
Which of the following statements is true for a conductor in an electric field?
What is the minimum escape velocity of rocket to be launched into space?
If a force is applied to two stationary objects with different masses for the same duration, what will be the same for both objects?
A solid non-conducting sphere of radius R carries a uniform volume charge density ρ. What is the ratio of electric field at r = R (surface) to that at ...
The diameter of a capillary is 4mm. If Reynolds's number of the tube is 1000 and the co-efficient of viscosity for water is 0.02 poise, determine the m...
Why does a fountain pen leak on an airplane flying at high altitude?
What type of rays are used in a CT scan to visualize the internal structures of the human body?
The density of water is maximum at which temperature?
What is the wavelength of visible spectrum?