Question
Harsh and Dev planned to meet each other. Dev starts to
travel from point A to B at the speed of 42 kmph at 10:00 AM and Harsh starts from point B to A at the speed of 28 kmph at 12:00 PM. If they meet at 2: 30 PM, find the distance between A and B.Solution
Let required distance be D km. Distance covered by Dev till 12:00 PM = 42 × 2 = 84 Time taken by them to meet each other = (D − 84)/(42 + 28) = 2.5 So, required distance = D = 2.5 × 70 + 84 = 259 km
An entrepreneur can get a lot of quality information about competitors from _____Â
In the ethics of public service, "Probity" signifies:
What is the core focus of "Utilitarian Ethics"?
The concept of "Public Trust" in governance primarily implies that:
Ethical decision-making in public service primarily requires:
Planning is required at all levels of management as well as in all departments of the organisation. It is not an exclusive function of top management n...
The First Appellate Authority (FAA), upon receiving an appeal, can:
The concept of "Moral Courage" in public service specifically requires:
If a sought-after information is available in the suo-motu disclosures on a public authority's website but is difficult to locate, the PIO should:
Which of the following provides services and advices to start-up firms: