Question
A passenger train takes 3 hours less for a journey of
180 km, if its speed is increased by 2 km/hour from its usual speed. Find the usual speed of the train?Solution
Let the usual speed of the train be x km/hr. Usual time = Distance / Speed = 180/x hr If the speed is increased by 2 km/hr, that is (x + 2) km/hr. The new time is = 180/(x+z) hr 180/x - 180/(x+z) = 3 180x + 360 -180 = x (3x + 6) x (3x + 6) = 360 x(x+2) = 120 x ² + 2x = 120 x ² + 2x - 120 = 0 x = 10, x = -12 Therefore, usual speed of the passenger train is 10 km/hr.
Alternate method: Let speed of train is x kmph. Distance = (Gap of time × Product of speed ) / (Gap of Speed) 180 = (3hrs × x × (x+2)) /2 360 = 3hrs × x × (x+2) 120 = x × (x+2) So x = 10 kmph
Which gas is produced in the Haber Process?
What is the innovative feature of the Abdulaziz Abdullah Sharbatly Mosque inaugurated in Saudi Arabia?
What was the IIP growth rate for India in September 2025?
The Tata Aircraft Complex in Vadodara, Gujarat, is India's first private Final Assembly Line (FAL) for which type of aircraft?
The famed Gond painting has received the prestigious Geographical Indication (GI) tag. It is a traditional art form of which Indian state?
Which of the following is NOT a town/city on the west coast of India?
Who won the 2022 Adelaide International 1 tennis tournament played in Adelaide, South Australia, Australia?
Under the Namo Drone Didi Scheme, what percentage of the drone cost is subsidized, and what is the maximum subsidy amount available per drone?
...Who won the Grammy Award for Best Global Music Album in 2024?
In which city did External Affairs Minister S Jaishankar inaugurate a bust of Nobel Laureate writer-poet Rabindranath Tagore?