Question
A train is travelling at the rate of 72 km/hr. How many
seconds it will take to cover a distance of 2/5 km?Solution
Speed of train = 72 km/hr Speed of train in (m/sec) = 72 x 5/18 = 20 m/sec Distance = 2/5 of 1 km = 2/5 x 1000 m = 400 m Therefore, Speed = distance/time 20 = 400/t Time = 400/20 = 20 sec
Each interior angle of a regular polygon is 140°. Then find out how many diagonals are there?
The cost of fencing a rectangular field at the rate of Rs. 6/metre is Rs. 360. If the length of the field is 11 metres more than its breadth, then find ...
If b sin θ = a, then sec θ + tan θ = ?

A storeroom has only steel and copper rods in the ratio 3:4, respectively and the weight of each steel and each copper rod is in the ratio 5:8, respecti...
The radius of a cylindrical metal drum is 18 cm. The height is 25% less than its radius. If 1 cm³ of the metal weighs 0.3 gm, find the total weight of ...
If the ratio of the heights of two cones is 1: 4 and the diameters are in ratio 4: 5 then what is the ratio of their volumes?
Calculate the total number of tiles needed to completely cover a rectangular floor that measures 132 meters by 125 meters. Each tile has dimensions of 2...
If the volume and radius of a cylinder is 7700 cm3 and 14 cm respectively then find the height of the cylinder?
Find the lateral surface area of a pyramid with a rectangular base measuring 12 meters by 8 meters and a slant height of 18 meters.
A cuboid has length 8 cm, breadth 5 cm, and height 12 cm. Find
(i) volume,
(ii) total surface area.