Question
Simica invested a certain amount of money at a simple
interest rate of 12.5% per annum and earned Rs. 2,400 as interest over 3 years. If Tabu invested the same amount at a compound interest rate of 10% per annum, compounded annually, how much interest would she earn in 3 years?Solution
Let the sum invested by Simica = Rs. 'Y'
Interest received by Simica = (Y X 12.5 X 3) ÷ 100 = 2400
So, Y = 2400 ÷ 0.375 = 6400
So, sum invested by Tabu = Rs. 6400
Interest received by Tabu = 6400 X {1 + (10/100)} 3 Â - 6400
= 6400 X 1.1 3  – 6400 = 8518.40 – 6400 = Rs. 2,118.40
The concept of common intention means_________________
Qualification of Attorney-General of India is equivalent to
A company's employee used company data to log into client accounts without authorization and altered their account settings. The company suffered data ...
In which of the following cases, the Supreme Court of India propounded ‘Rarest of Rare’ rule for awarding death sentence?
Which of the following Articles of the Indian Constitution contain the Right to Religious Freedom?
Under Section 7 of the LLP Act, 2008, what is the minimum number of designated partners an LLP must have at all times?Â
Which section deals with offences committed by companies under the Act?Â
The President has power to grant remission of –
Which of the following statements accurately reflects the provisions of Section 6 of the Specific Relief Act, 1963?
The oath is administered to the President of India by