Question
A trader buys 500 shares of a company at ₹240 each. He
pays a 0.5% brokerage on the purchase. After two months, he sells all shares at ₹260 each, paying 0.5% brokerage on the sale. Find his net profit and percentage return on the total investment.Solution
ATQ,
Buying cost: Price per share = ₹240 Brokerage = 0.5% of 240 = 1.2 Total cost per share = 240 + 1.2 = 241.2 Total investment = 500 × 241.2 = ₹120,600 Selling proceeds: Selling price per share = ₹260 Brokerage = 0.5% of 260 = 1.3 Net sale price per share = 260 − 1.3 = 258.7 Total sale proceeds = 500 × 258.7 = ₹129,350 Profit: Profit = 129,350 − 120,600 = ₹8,750 Percentage return = (8750 / 120,600) × 100 = 7.25% Hence, Net Profit = ₹8,750 and Percentage Return = 7.25%
What event did the government host in New Delhi to celebrate International Sun Day?
Where will the first-ever Kho Kho World Cup be held?
In December 2021, who has been appointed the brand ambassador of Uttarakhand?
With reference to ‘Old Pension Scheme’, consider the following statements:
I. Employees get a pension under a pre-determined formula which is...
Who is the author of the biography of the epic bio-poem "The Light of Asia: The Poem That Defined The Buddha"?
Which country had the largest investment share in Indian mutual funds during FY25?
How many AI start-ups are expected to benefit from NVIDIA’s Inception Program under the AP initiative?
For what specific contribution did the Nobel Prize in Physics 2023 recipients, Anne L'Huillier, Pierre Agostini, and Ferenc Krausz, receive the award?
Which of the following is a unique code, consisting of 20 symbols, that allows for identification within the global financial system?
What unique feature of the newly opened Humayun’s Tomb World Heritage Site Museum focuses on Humayun's extensive travels and showcases a replica of th...