Question
The profit earned on selling an item is 25%. If the cost
price of the item was 20% less, and the selling price of the item was Rs. 30 more, then the profit earned would be 60%. Find the absolute reduction in the cost price of the item.Solution
ATQ,
Let the initial cost price of the item be Rs. 100x
So, selling price of the item = 100x × 1.25 = Rs. 125x
So, new cost price of the item = 100x × 0.8 = Rs. 80x
And new selling price of the item = Rs. (125x + 30)
ATQ:
80x × 1.60 = 125x + 30
Or, 128x = 125x + 30
Or, 3x = 30
So, x = 30 / 3 = 10
Required reduction = 100x – 80x = 20x = 20 × 10 = Rs. 200
The 'Saraswati Samman' is awarded for literary works in how many languages?
Where is the headquarter of UNODC(World Food Program)Â located in Austria?
Why was the JCB Prize for Literature discontinued in 2025?Â
- What is the financial outlay of the 'Lakhpati Baideo' scheme launched in Assam?
Which financial institution partnered with Tata Power Solar Systems Ltd to facilitate financing options for installing rooftop solar panels and electric...
Which IPL team became the most valuable franchise in 2025 after their maiden title win?Â
India will host the 20th UNESCO ICH Session for the first time at which venue?Â
Which digital initiative was launched by the Union Labour Ministry to connect workers and employers transparently?Â
‘Rani ki Vav’ motif is present on which currency note?
How many new regional air routes were added under the UDAN scheme by 2024?