Question
A person is standing 30 meters away from the base of a
building. If the angle of elevation from the person's eye level to the top of the building is 60 degrees, find the height of the building (assuming the person's eye level is 1.5 meters above the ground).Solution
Let the height of the building be h. The height from the eye level to the top is given by: tan 60 degrees = (h - 1.5)/30, where tan 60 degrees = √3 ≈ 1.732. Thus, h - 1.5 = 30 * 1.732 h - 1.5 = 51.96 h = 51.96 + 1.5 = 53.46 m. Correct Answer: c) 53.46 m
The 'Saraswati Samman' is awarded for literary works in how many languages?
Where is the headquarter of UNODC(World Food Program)Â located in Austria?
Why was the JCB Prize for Literature discontinued in 2025?Â
- What is the financial outlay of the 'Lakhpati Baideo' scheme launched in Assam?
Which financial institution partnered with Tata Power Solar Systems Ltd to facilitate financing options for installing rooftop solar panels and electric...
Which IPL team became the most valuable franchise in 2025 after their maiden title win?Â
India will host the 20th UNESCO ICH Session for the first time at which venue?Â
Which digital initiative was launched by the Union Labour Ministry to connect workers and employers transparently?Â
‘Rani ki Vav’ motif is present on which currency note?
How many new regional air routes were added under the UDAN scheme by 2024?