Start learning 50% faster. Sign in now
Let the quantity of the first variety (₹300/kg) be 5 kg and the second variety (₹450/kg) be 3 kg. Cost price of the mixture = (5 × 300 + 3 × 450) / 8 = (1500 + 1350) / 8 = ₹356.25 per kg. Selling price = ₹400 per kg. Profit percentage = [(400 − 356.25) / 356.25] × 100 ≈ 12.29%. Ans. b
In the following question, a sentence is given with a phrase highlighted in bold. Select the option given below that can replace the phrase in bold to ...
When you are in the water, you have to focusing on rhythmic movements and on your breathing that makes you tune out the rest of the world
of global freshwater resources (A)/ 20% of greenhouse gas emissions (B)/and is responsible for over (C)/ agriculture consumes nearly 70% (D)
The Bill seeks to ban all though a few private cryptocurrencies to promote underlying technologies while allowing an official digital currency by RBI...
I have to complete all my plans for the week asap so that I can go to the beach and kick back , while eating the ice cream.
Discover our ace in the hold and see its excellent value for money for yourself.
The people are stuffing from cancer and other diseases and the recreation imposed is in more public interest.
1. suffering, restriction, la...
Direction: In the sentence given below, a part is highlighted and suggestions for its correction are given below the sentence. Choose the correct opti...
Besides tightening the purse strings of States, (A)/administrations also witnessed an onslaughter on (B)/the principles of federalism during the pandemi...