Question
X, Y, and Z entered into a partnership with initial
investments of Rs. (M + 2500), Rs. 3M, and Rs. (4M - 20000), respectively. After 6 months, W joined the partnership with 70% of the combined investment of Y and Z. At the end of one year, the total profit was Rs. 162500, and W's profit share was 25% less than that of Y. Quantity I: Find the initial investment made by X. Quantity II: Find 30% of the initial investment of of Y. Quantity III: Find 50% of the initial investment made by W.Solution
According to the question, Initial investment made by W = 70% (3M + 4M - 20000) = 4.9M - 14000 Ratio of profit share = [(M + 2500) x 2]: [3M x 2]: [(4M - 20000) x 2]: (4.9M - 14000) = (2M + 5000): (6M): (8M - 40000): (4.9M - 14000) W's profit is 25% less than Y's, so 6M / (4.9M - 14000) = 4/3 (18M) = 19.6M - 42000 Thus, the value of M = 42000/1.6 M = 26,250 Quantity I: Initial investment of X = (26,250 + 2500) = Rs. 28,750 Quantity II: 30% of the initial investment of of Y = 0.3*3M = 23,625 Quantity III: 50% of the initial investment made by W = 50% of (4.9 x 26,250 – 14000) = Rs. 57,312.5 Conclusion: Quantity III > Quantity I > Quantity II Hence, the answer is option A.
A boy can swim a certain distance downstream in 5 hours and return in 7 hours. If the rate of stream is 4 kmph then what is the speed of boy in still wa...
A man can row his boat with the stream at 40 km/h and against the stream in 5.5 km/hours. Find the rate of the stream.
Speed of a boat in still water is 5 times more than the speed of stream. If boat covers 147 km in downstream in 7 hours, then find the time taken by the...
Speed of current is equal to 20% of speed of boat in still water. If the boat takes 4 hours to cover 120 km in still water, then find the time taken by ...
The ratio of the speed of the boat in upstream to that of in downstream is 7:10, respectively. If the speed of the current is 12 km/h, then find the spe...
A boat covers 150 km downstream in the same time it takes to cover 90 km upstream. If the speed of the stream is 5 km/h, determine the speed of the boat...
The speed of a boat in still water is 32km/hr and the speed of the current is 8km/hr. It takes a total of 15hours to row to upstream from Point A to B a...
The speed of a boat in still water is 200% higher than the speed of stream. If the boat takes 4 hours to cover 96 km downstream, find the time it will t...
Find the total distance covered by boat in each upstream and downstream in 6 hours if the speed of boat in still water and speed of current is 20 km/h ...