ЁЯУв Too many exams? DonтАЩt know which one suits you best? Book Your Free Expert ЁЯСЙ call Now!


    Question

    A is 60% as efficient as B, and C is 50% as efficient as

    A. If A, B, and C working together can finish a task in 15 days, how many days will it take for B to complete the same task on his own?
    A 22.5 days Correct Answer Incorrect Answer
    B 25 days Correct Answer Incorrect Answer
    C 28.5 days Correct Answer Incorrect Answer
    D 32.5 days Correct Answer Incorrect Answer
    E 37.5 days Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Let BтАЩs efficiency be 1 unit/day. Then, AтАЩs efficiency = 0.6 units/day and CтАЩs efficiency = 0.5 ├Ч 0.6 = 0.3 units/day. Combined efficiency of A, B, and C = 0.6 + 1 + 0.3 = 1.9 units/day. They can complete the work in 15 days, so total work = 1.9 ├Ч 15 = 28.5 units. Time taken by B to complete the work alone = Total work ├╖ BтАЩs efficiency = 28.5 ├╖ 1 = 28.5 days. Final Answer: (c) 28.5 days

    Practice Next
    More Quant Miscellaneous Questions
    ask-question