📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    Question

    A shopkeeper marks the price of an article 25% above

    its cost price and then allows a discount of 10% on the marked price. What is his profit percentage?
    A 12.5% Correct Answer Incorrect Answer
    B 18.5% Correct Answer Incorrect Answer
    C 15.3% Correct Answer Incorrect Answer
    D 33.33% Correct Answer Incorrect Answer
    E None of these Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Let cost price (CP) = ₹100 Marked price (MP) = 100 + 25% of 100 = 100 + 25 = ₹125 Selling price (SP) after 10% discount: = 125 − 10% of 125 = 125 − 12.5 = ₹112.5 Profit = SP − CP = 112.5 − 100 = 12.5 Profit % = (12.5 / 100) × 100 = 12.5%

    Practice Next
    ask-question