Get Started with ixamBee
Start learning 50% faster. Sign in now
Let actual price of 1 kg fruits = ₹100
Cost price of 1.12 kg fruits = ₹100
Cost price of 1 kg fruits = 100/1.12 = 25/2.8 = 625/7
Selling price of 0.7 kg of fruits = ₹100
Selling price of 1 kg fruits = 100/0.7 = 1000/7
Profit % = {(1000/7) – (625/7)/(6255/7}) x 100 = 60%