Start learning 50% faster. Sign in now
Solution: Total cost of apples = 60 * 80 = ₹4,800. Total cost of oranges = 40 * 60 = ₹2,400. Total cost = 4,800 + 2,400 = ₹7,200. Desired profit = 20% of 7,200 = 1,440. Total selling price = 7,200 + 1,440 = ₹8,640. Total weight = 60 + 40 = 100 kg. Selling price per kg = 8,640 / 100 = ₹86.40. Correct answer: E) ₹86.40
A and B started a retail store with initial investments in the ratio 7:8 and their annual profits were in the ratio 2:3. If A invested the money for 8 m...
Pragya and Pankaj started a business investing Rs.70, 000 and Rs. 30,000 respectively. In what ratio the profit earned after 2 years be divided?
A, B, and C invested ₹50,000, ₹70,000, and ₹80,000, respectively, to start a business. At the end of the year, the profit was ₹60,000. If A with...
A man invests ₹40,000 in a business. After 3 years, he sells 40% of his stake for a 30% profit and reinvests the amount. After another 2 years, he sel...
P and Q started a business by investing Rs. 10,000 and Rs. 15,000 respectively. p also worked as the active manager and for that he is entitled to recei...
If the ratio of time periods of investment of A and B is 5:6, profit at the end of the year is Rs.100000 and A’s share in it is Rs.25000, then what is...
Amit and Shikha initiated a business, with Shikha investing Rs. 6,000 more than Amit. After one year, Amit added Rs. 4,000 more to his initial investmen...
‘D’, ‘E’, and ‘F’ started a business with initial investments of Rs. 18000, Rs. 15000, and Rs. 24000, respectively. A condition was set that...
A, B and C hired a taxi for Rs. 850 and used it for 4, 6, 7 hours respectively. Hiring charges paid by B are: