Question
A shopkeeper bought 60 kg of apples at ₹80 per kg and
40 kg of oranges at ₹60 per kg. If he wants to make a profit of 20% on the total cost, at what price per kg should he sell the mixed fruits?Solution
Solution: Total cost of apples = 60 * 80 = ₹4,800. Total cost of oranges = 40 * 60 = ₹2,400. Total cost = 4,800 + 2,400 = ₹7,200. Desired profit = 20% of 7,200 = 1,440. Total selling price = 7,200 + 1,440 = ₹8,640. Total weight = 60 + 40 = 100 kg. Selling price per kg = 8,640 / 100 = ₹86.40. Correct answer: E) ₹86.40
A tank whose length, width and height are 23 metres, 20 metres and 15 metres respectively is completely filled with juice. If the juice costs Rs.4/m
A copy of the famous 16" century art work Salvator Mundi, which was reportedly stolen, has recently been recovered by the Police in Italy. The painting ...
‘A’ is 6 years younger than ‘B’ and 7 years elder than ‘C’. If the present age of ‘B’ and ‘D’ is 25 years and 10 years, respectively...
How many new employments were added to Schedule-II, as per the amendment made in 1995 in compensation act 1923?
What is the penalty for non-compliance with the provisions of the Maternity Benefit Act, 1961?
ATL Sarthi mission is launched by which of the following institutions?
A man invested certain sum at 5% p.a. simple interest for his son who was 13 years old. If the amount received by the son when he was 29 years old is Rs...
Which of the following authorities is responsible for implementing the provisions of the Social Security Code 2020?
What is Sagittarius A*, recently it was in the news?
Which of the following options should come in place of the question mark (?) in the given series based on the English alphabetical order?
DFH, KM...