Question
A shopkeeper bought 60 kg of apples at ₹80 per kg and
40 kg of oranges at ₹60 per kg. If he wants to make a profit of 20% on the total cost, at what price per kg should he sell the mixed fruits?Solution
Solution: Total cost of apples = 60 * 80 = ₹4,800. Total cost of oranges = 40 * 60 = ₹2,400. Total cost = 4,800 + 2,400 = ₹7,200. Desired profit = 20% of 7,200 = 1,440. Total selling price = 7,200 + 1,440 = ₹8,640. Total weight = 60 + 40 = 100 kg. Selling price per kg = 8,640 / 100 = ₹86.40. Correct answer: E) ₹86.40
Nitrous Oxide (N2O) is also known as –
Which of the following is not the Ore of Aluminium?
Which of the following elements is a noble gas?
Which vitamin exists in the Cobalt ?
Which mineral is the ore Of aluminium ?
Sphalerite is an ore/mineral of -
Which substance is present in green leaves to help in the process of photosynthesis?
Which fossil fuel is formed under earth by the decomposition of vegetable matter lying under water by anaerobic bacteria in the absence of oxygen?
Formation of Sodium Chloride is an example of
Carbohydrates are organic compounds composed of which elements?